Spoločný hlas občanov v uniformách krajín Višegradskej skupiny
V priestoroch hotela Granit v Piešťanoch sa 8. až. 10. októbra uskutočnilo pod predsedníctvom Zväzu vojakov SR výročné (už sedemnáste) zasadanie predstaviteľov vojenských zväzov krajín V 4, tentoraz rozšírené aj o zástupcu Litvy. Prezident Zväzu vojakov SR plukovník v. v. Tomáš Švec zdôraznil, že hlavnou témou rokovania bola aktuálna situácia v sociálnom zabezpečení príslušníkov ozbrojených síl jednotlivých krajín.
Medzi zástupcov vojenských zväzov, ktorých pozdravil primátor Piešťan Miloš Tamajka a generálny riaditeľ a. s. HOREZZA JUDr. Ing. Stanislav Brečka PhD., zavítal aj náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Milan Maxim. Podčiarkol význam týchto organizácii. “Aj pre mňa sú ich poznatky a podnety určitou spätnou väzbou. Som rád, že presadzujú okrem iného aj sociálne otázky a zabezpečenie súčasných a bývalých vojenských profesionálov. Je dobré, že aj v tejto oblasti spolupracujú štyri členské krajiny NATO z nášho regiónu.“ Zvítal sa aj so svojím predchodcom generálporučíkom v. v. Petrom Vojtekom, ktorý je v súčasnosti viceprezidentom Zväzu vojakov SR.
Zástupcovia vojenských zväzov zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Litvy sa zhodli, že v súčasnej medzinárodnopolitickej situácii je veľmi dôležitá pre ozbrojené zložky a vojenských dôchodcov stabilita sociálneho systému. Navzájom sa informovali o niektorých zmenách, ktoré sa v ich krajinách udiali od minuloročného stretnutia v Maďarsku. V spoločnom vyhlásení, ktoré prijali v Piešťanoch sa okrem iného hovorí: „Jednoznačne súhlasíme, aby o profesionálnych vojakov a vojenských dôchodcov, ktorí sa oddane a obetavo venujú, respektíve venovali vojenskej službe bolo primerane postarané. Chceme zintenzívniť naše úsilie, aby sa pozornosť verejnosti zamerala na špecifické podmienky vojenskej služby a na požiadavky, ktoré vojak musí mať zabezpečené...Opakovane zdôrazňujeme, že vojak – občan v uniforme, potrebuje zvláštnu ochranu. Ako vojak potrebuje mať pocit sociálneho zabezpečenia a stabilizáciu podmienok vojenskej služby a ako občan v uniforme potrebuje mať zabezpečené aj občianske práva.“
Vo vyhlásení sa ďalej zdôrazňuje: „ S obavami sledujeme pretrvávajúcu nestabilitu v našom stredoeurópskom regióne, ktorá je zapríčinená pokračujúcou krízou na Ukrajine a umocnená narastajúcim počtom imigrantov aj na územie našich štátov. V tejto súvislosti apelujeme na štátnych predstaviteľov, aby nedopustili odklon od záväzkov z ostatného summitu NATO a EÚ voči ozbrojeným silám a podporujeme opatrenia, smerujúce k ich modernizácii, vycvičenosti a profesionálnej pripravenosti na splnenie úloh. Taktiež podporujeme realizáciu opatrení, ktoré smerujú k výcviku aktívnych záloh.“
Zástupcovia vojenských organizácií si so záujmom prezreli aj expozíciu Vojenského historického múzea v Piešťanoch, navštívili mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle, ako aj veliteľstvo pozemných síl v Trenčíne. Veliteľ pozemných síl brigádny generál Ondřej Novosad ich oboznámil so štruktúrou pozemných síl a úlohami, ktoré v súčasnej dobe plnia doma i v zahraničných operáciách a misiách.
Na záver svojho stretnutia sa predstavitelia vojenských profesionálov a dôchodcov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Českej republiky zhodli na tom, že budúcoročné stretnutie sa uskutoční v Českej republike a malo by sa venovať postaveniu a možnostiam žien v ozbrojených silách.